Aust.Grand Ch. Imayorkie Good Luck Charm

"Nelson"

Click to enlarge
Click to enlarge
Click to enlarge


Pedigree
Breed : Yorkshire Terrier Bred by : G.J. & P.A. Harrison
Sex : Dog Owned by : G.J. & P.A. Harrison
Date of Birth : 29-Jul-10 Handled by : P.A. Harrison
Call Name : Nelson Available for stud : Yes. (to approved bitches)
Sire : Ch.Buide Dangerous Liaison . S: Gr.Ch.Jolen Fatal Attraction S: Gr.Ch.Buidhe Beau Bridges
D: Pohwaugh Blue Mame
D: Buudhe Belle Lillypilly S: Ch.Lil's Mr Nice Guy
D: Buidhe Belle Becosofu
Dam : Ch.Berlorr Miss Cleopatra S: Danaliz Expectation S: Ch.Nahani a Danaliz Ovation
D: Ch.Danaliz Plaid O Silk
D: Ch.Berlorr Sally Sunshine S: Danaliz Dynasty
D: Danaliz Lovely Lass.


Recent Show Results

  • 15-Dec-13 Aust Breed in Group and Best of Breed.
    Won at Canine Fanciers Kennel Club (Judge was Ms.L.Eatts)
  • 21-Sep-13 4th. in Group and B.O.B.
    Won at Murray valley kennel club (Judge was Mrs.N.Zimmerle Qld.)
  • 26-Jul-13 Best of Breed.and 1st.Int. in Breed.
    Won at Marion Kennel Club. (Judge was Mr.F.Arniella (Puerto Rico))
  • 20-Jul-13 Best of Breed and1st.Int. in Group.
    Won at Pug Club of S.A. Inc. (Judge was Mrs.P.Cattell (S.A.))
  • 14-Jul-13 Best of Breed.and 1st.Int. in Breed.
    Won at Dareton Kennel Club (Judge was Mr.J.Lowebridge (NSW))
  • 13-Jul-13 Best of Breed.and 1st.Int. in Breed.
    Won at Dareton Kennel Club (Judge was Mr.M.Arthur (NSW))
  • 7-Jul-13 Best of Breed.and 1st.Int. in Breed.
    Won at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr.G.Beckett (Vic.))
  • 6-Jul-13 Best of Breed.and 1st.Int. in Breed.
    Won at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mrs.D.Wright (NSW))
  • 29-Jun-13 Best of Breed.and considered for group.
    Won at Junior Kennel Club of S.A. (Judge was Mr.Terry Cartwright (NSW))
  • 23-Jun-13 Best of Breed.and 1st.Int in Breed.
    Won at Adelaide Kennel Club Inc. (Judge was Mrs.A.Lane (Vic))
  • 22-Jun-13 Best of Breed.
    Won at Adelaide Kennel Club Inc. (Judge was Mrs.D.Cozart (WA))
  • 21-Jun-13 Best of Breed.
    Won at Adelaide Kennel Club Inc. (Judge was Mr.G.Browne (Vic))
  • 16-Jun-13 Best of Breed.
    Won at Riverland Dog Training and Kennel Club (Judge was Mr.S.Munton)
  • 15-Jun-13 Best of Breed.
    Won at Riverland Dog Training and Kennel Club (Judge was Mr.A.Jones)
  • 14-Jun-13 Best of Breed.
    Won at Riverland Dog Training and Kennel Club (Judge was Miss G.Goller)
  • 6-Apr-13 Best in Group.
    Won at Mildura District Kennel Club (Judge was Mrs.S.Packer (S.A.))
  • 2-Mar-13 4th. in Group.
    Won at Ladies Kennel Club of S.A. (Judge was Mr.G.Vernon (NSW))
  • 2-Feb-13 Best Intermediate in Group,B.O.B.
    Won at The Adelaide Hills Kennel Club Inc. (Judge was Mr.R.Scoggins (Mexico))
  • 17-Nov-12 best intermedate in group,B.O.B
    Won at dogs s.a. projected improvments com. (Judge was mrs.b.doyle ( vic ))
  • 11-Nov-12 Best intermediate in Group,B.O.B.
    Won at Portland Kennel Club Inc. (Judge was Mr.W.Godfrey (SA))
  • 10-Nov-12 Best intermediate in Group,B.O.B.
    Won at Casterton Kennel Club Inc. (Judge was Mr.R.Cleland (SA))
  • 1-Oct-12 Best Int. in Group. B.O.B.
    Won at Port Pirie Kennel Club (Judge was Mr.A.Brown (Qld))
  • 30-Sep-12 Best Int. in Group. B.O.B.
    Won at Port Pirie Kennel Club (Judge was Mrs. B.Marker (Qld))
  • 23-Sep-12 B.O.B. & Best Int. in Group.
    Won at Murray Valley Kennel Club Inc. (Judge was Mrs.V.Morrow (NSW))
  • 8-Jul-12 Best of Breed.
    Won at Murray Valley Kennel Club Inc. (Judge was Mrs.J.Hocking (Vic))
  • 7-Jul-12 r/u.Best of Breed
    Won at Murray Valley Kennel Club Inc. (Judge was Ms.C.Birch (Vic))
  • 24-Jun-12 Best of Breed.
    Won at Adelaide Kennel Club Inc. (Judge was Mrs.M.Rose (Qld))
  • 23-Jun-12 Best of Breed.
    Won at Adelaide Kennel Club Inc. (Judge was Mrs.S.Bruno (Gld))
  • 22-Jun-12 Best of Breed.
    Won at Adelaide Kennel Club Inc. (Judge was Mr.R.Lucas (NSW))
  • 17-Jun-12 Best of Breed.
    Won at Riverland Obedience & Kennel Club Inc. (Judge was Ms.S.Lane)
  • 16-Jun-12 Best of Breed.
    Won at Riverland Obedience & Kennel Club Inc. (Judge was Mr.R.Besoff)
  • 15-Jun-12 Best of Breed.
    Won at Riverland Obedience & Kennel Club Inc. (Judge was Mrs.D.Besoff)
  • 20-May-12 Best in Int. Group & B.O.B.
    Won at Metropolitan Kennel Club of S.A. Inc. (Judge was Miss S.Baxter (WA))
  • 13-May-12 1st. Int.and r/u. B.O.B.
    Won at Toy Dog Club of S.A. Inc.Show 1 (Judge was Mr.A.Beare (Ire.))
  • 13-May-12 1st. Int.and B.O.B.
    Won at Toy Dog Club of S.A. Inc.Show 2 1 (Judge was Mrs.B.Beare (Ire.))
  • 6-May-12 1st.Aust.Bred r/u.B.O.B.
    Won at Dublin Kennel Club Inc. (Judge was Sharon Rennie (NZ))
  • 5-May-12 1st. Int.and r/u. B.O.B.
    Won at Dublin Kennel Club Inc. (Judge was Mr.Yu-feng Zee. (Taiwan))
  • 22-Apr-12 1st.Aust.Bred. B.O.B.
    Won at Gawler Kennel Club Inc. (Judge was Mr.E.Ryder (Qld))
  • 21-Apr-12 1st.Int. Ch.Dog & B.O.B.
    Won at Gawler Kennel Club Inc. (Judge was Mrs.E.Warner. (Vic))
  • 8-Apr-12 1st.Aust.Bred. B.O.B.
    Won at Port Pirie Kennel Club Inc. A.M. (Judge was Mr.A.Jones)

 


Contact Details

Pauline Harrison
Banksia Park, SA, Australia
Phone : 0882512201
Email : [email protected]